Yangın Hidroforları

Büyük basınç tanklarına sahip olan yangın hidroforu sistemleri, pompaların tamamının otomatik bir şekilde test edilmesini sağlayan kararlı sistemlerdir. Bu sistemler pompaların yaklaşık olarak otuzar saniyelik periyotlar ile çalıştırılmasını sağlamakta, bu sayede sistem bünyesindeki bütün pompaların faal durumda olduğundan emin olunmasını sağlamaktadır. Pompaların korozyondan ve suyun içindeki kireç gibi aktif kimyasallardan etkilenmemesini de sağlayan yangın hidroforu, genleşme tankının içinde bulunan suyun basıncının çalışma basıncının altına inmesi halinde uyarı da vermektedir. Bu sistemler birçok farklı olumsuz durumu haber veren gelişmiş uyarı devrelerine sahiptir. Bu sayede sistemin kararlı şekilde çalıştığından ve sistem bünyesindeki bütün elemanların çalışır durumda olduğundan emin olunması da kolaylaşmaktadır.

 

Bu sistemlerin rezerv deposunda bulunan suyun tükenmesi durumunda dahi alarm vermesi mümkündür. Farklı programlara ayarlanabilen sistemler sayesinde her programlarda tüm vanaların ve pompaların ya da farklı vanalarla pompaların önceden belirlenen süre boyunca test edilmesi sağlanmış olur. Bu programlar farklı elemanların çalışır durumda olduğundan emin olunmasını garantilemektedir. Sistemin aylar boyunca çalışmadan bekleme konumunda kalmasına rağmen ihtiyaç anında hemen devreye gireceği konusunda şüphe duyulmaz. Fabrikalardan alışveriş ve iş merkezlerine, müstakil evlerden çok katlı konutlara, hastanelerden okullara her yerde kullanılabilen bu sistemler, elektrik enerjisini de oldukça verimli şekilde kullanmaktadır.

 

Programlar esnasında yapılan testlerde herhangi bir sorunla karşılaşılması halinde sistemin ışıklı veyahut sesli olarak alarm vermesi mümkündür. Bu tip hidrofor sistemleri dışında farklı amaçlar doğrultusunda kullanılan; jet pompalı, çok kademeli, domestik, periferikal gibi farklı hidrofor sistemi çeşitleri de bulunmaktadır. Bu tip hidroforlar insanların tazyikli su ihtiyacının karşılanması için kullanılmaktadır. Şebeke, depo ve hatta kuyu suyunun dahi yüksek tazyik ile kullanılmasını sağlayabilen bu hidroforların tek bir tanesi bile yüzün üzerinde evin yüksek basınçlı su kullanmasını sağlayabilir. Yangın veya diğer tip hidrofor fark etmeden, kullanılacak tüm hidrofor sistemlerinin titiz yürütülen incelemeler ve kapsamlı hesaplamalar sonucunda seçilmesi gerekir. Doğru seçilen hidroforun doğru şekilde montajlanması, ihtiyaç anında sorun yaşanmamasının garantilenmesi anlamına gelmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>